WhatsApp

Fıçı sistemi nedir ?

Fıçı sistemi nedir ?

Bu yazımızda size basit olarak fıçı sistemi nedir? ne tür malzemeye ihtiyaç vardır? konusunu anlatacağız.

Ürettiğiniz birayı şişelemek yerine daha  az yer kaplayan ve daha az zahmetli bir yöntem olarak fıçılayabilirsiniz. Fıçı sistemi temel olarak şemadaki gibi çalışır.

ficisistem

 

ficisistemticari

 

Fıçılama işlemi için temel olarak aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız olacaktır.

FIÇI / KORNELİUS KEG

Paslanmaz çelikten imal edilmiş, basınca dayanıklı kolay temizlenebilen ev biracılığında genelde 19 LT (5 Gallon) olarak kullanılan ekipmandır. 19 LT lik olanların yaygın olmasının nedeni  Coca-Cola ve Pepsi – Cola tarafından meşrubat fıçısı olarak kullanılmasındandır. Bu fıçıların kullanılmış olanları nispeten daha kolay bulunulmaktadır.

20160313_164753_resizedr

CO2 TÜPÜ

Birayı hem karbonize etmekte hem de servis etmekte kullanılacak Co2 gazını barındıran basınca dayanıklı çelik ya da alüminyumdan mamul tüplerdir. Muhtelif ebatlarda mevcuttur.

Co2 tüpü

REGÜLATÖR

Karbondioksit tüpünde Co2  yüksek basınçta bulunmaktadır. Biranın karbonizesi ve servis edilmesinde kullanacağımız Co2  basıncı ise 5 ila 40 psi arasındadır . Co2 regülatörü bu basıncın ayarlanması işlevini görür. Tek göstergeli ve çift göstergeli modelleri mevcuttur. Çift göstergeli olanlarda bir gösterge fıçıya giden Co2 basıncını gösterirken diğeri Co2 tüpünde kalan Co2 miktarını gösterir.

20160313_165415_resized

GAZ HORTUMU

Basınca dayanıklı genelde plastikten yapılmış hortumdur.

SIVI HORTUMU

Genelde gıdaya uyumlu plastik ya da silikondan yapılmış hortumdur.

BAĞLANTI KONNEKTÖRLERİ

Fıçıyı Co2 tüpü ve biraya bağlayan konnektörlerdir. Ev biracılığında 19 Litrelik Cornelius fıçılarda yaygın olarak kullanılan ball-lock olarak adlandırılan tipleridir. Pin –Lock kullanımı daha az yaygındır.

locks       20160313_164917_resized

BİRA MUSLUĞU / TAP / FAUCET

Krom, prinç, plastik gibi malzemelerden imal edilmiş, bira servisinin son aşamasını gerçekleştirdiğimiz musluklardır, plastik olanları genelde piknik tipi musluklardır. Krom yada prinç olanları bira kulesi yada servis masalarına monte edilerek kullanılır. Direkt fıçı üstüne gerekli konnektörle bağlanan modelleri de mevcuttur.

biramuslugu  FICIBIRA.COM

SOĞUTMA SİSTEMİ

Elbette bira soğuk içilir, biranızı hem servis etmek hem de taze korumak için soğutulmasına ihtiyaç vardır. +4 dereceye kadar soğutma kapasitesi olan soğutma sistemleri tercih edilmelidir.

FICI /COOLER

FICI /COOLER

Bu gönderiyi paylaş