WhatsApp

Fıçı kullanımı / Fıçılama / Kegging / Fıçı Sistemi

Fıçı kullanımı / Fıçılama / Kegging / Fıçı Sistemi

Fıçı sistemi ile ilgili genel bilgileri daha önceki  dosyalarımızda paylaşmıştık.

Bu dosyamızda fıçılama işlemini anlatacağız.

Fıçılama işlemi temel olarak 3 aşamadan oluşur;

1) Temizlik ve arındırma (sanitasyon)

2) Fıçıya aktarma

3) Karbonize etme

İlk 2 maddeyi bu yazımızda işleyeceğiz.

3. Maddeyi ise ayrı bir yazıda detaylı olarak ele alacağız.

*Not:Biz temizleme işlemi için PWB arındırma işlemi için Star San kullanmaktayız, Yazıda bu nedenle maddelerin isimleri kullanılmıştır,elbette alternatif temizleme ve arındırma kimyasalları kullanılabilir.Star San asit içerdiğinden elinizde açık yara varsa zararlı olabilir, bu nedenle eldiven kullanmanızı öneriyoruz.

1) TEMİZLİK VE ARINDIRMA (Sanitasyon)

Temizlik ve arındırma dolum yapacağımız fıçının temizlenmesi ve arındırılmasıdır. Eğer gerekli ise ve tek fıçınız var ise bira akış sisteminin temizliğini de bu aşamada yapmanızı öneririz.

Öncelikle cornelius fıçımızı (keg) deterjan kullanmadan içine bir miktar sıcak su kullanarak durulayıp kaba temizliğini yapalım.

  Tahliyemandalı CorneliusFıcı

Bunun için fıçıyı açmamız gerekiyor, hava tahliye mandalını çekerek fıçıda hava kalmadığına emin olalım.

Daha sonra fıçı kapağı, contaları ve bağlantı somunlarını çıkaralım. Fıçıyı ve parçaları sıcak su ve PWB ile hazırladığımız karışım ile (en az 2 LT olması önerilir) sünger kullanarak tamamen yıkayıp temizleyelim.

FıcıKapak KapakParts

Fıçı çok kirli ise parçaları sökmeden PWB li suyu fıçının içine dolduralım, çalkalayıp bir süre bekletip yıkayalım. Burada amaç fıçının içinde gözle görülür kir kalmamasıdır. Kapak parçaları, contalar da tamamen temizlenmelidir. PWB li su ile temizledikten sonra fıçıyı ve parçaları durulayabiliriz.

Durulama işleminden sonra fıçımızı ve parçalarını dezenfekte etmemiz gerekecek. Bunun için en sağlam yol kapağı ve parçaları önce fıçıya takmak olacaktır. Starsan ile hazırladığımız 2 lt karışımı fıçıya boşaltalım. Fıçı kapağını kapatarak iyice çalkalayalım. Kapağı açtığınızda fıçının içinin tamamen köpüklendiğini göreceksiniz. Kapağı ve parçaları tekrar söküp fıçının içine atalım ve 10-15 dakika bu şekilde bekletelim. Bu aşamada dolum için kullanacağımız aktarma sifonunu da fıçının içine atıp arındıralım.

Daha sonra StarSan içeren sıvımızı bir kaba alalım, bu sıvıyı tekrar kullanabilirsiniz. Fıçı içinde kalan köpüğü durulamayın,fıçıyı ters çevirin süzülsün.Fıçıyı arındırdıktan sonra durulamak arındırma işlemini yok edecektir.

Eğer bira hattınızı temizlemeniz gerekiyorsa fıçıyı temizledikten sonra dezenfekte etmeden evvel aşağıdaki işlemi yapabilirsiniz.

PWB içeren en az 3 LT sıvıyı temizlediğiniz  fıçıya doldurun. Fıçıyı kapatın, bira hattından gelen hortumu sıvı çıkışına, CO2 hortumunu giriş kısmına bağlayın. CO2 vanasını açarak yaklaşık 5 psi basınca getirin, 10-15 saniye sonra CO2 vanasını kapatın. Bira musluğunun altına bir kap koyarak bira musluğunu açın, fıçıdaki sıvının tamamen tahliye olmasını bekleyin.

Tüm sıvı tahliye olduktan sonra CO2 ve sıvı bağlantılarını ayırın. Fıçı kapağındaki hava valfini çekerek fıçıda kalan basıncı boşaltın. Fıçı kapağını açın, fıçıyı ve kapağı iyice duruladıktan sonra en az 5 lt temiz su ile doldurun. Fıçı kapağını kapatarak bağlantıları yukarıda belirtildiği gibi tekrar yapın. CO2 vanasını açarak 5 psi basınca getirip 10-15 saniye bekleyin ve CO2 vanasını kapatın. Bira musluğu altına bir kap yerleştirin ve musluğu açarak fıçıdaki tüm suyun tahliye edilmesini bekleyin. Bu işlemle bira akış sistemini temizlemiş ve durulamış oldunuz.

Sistemi arındırmak için aynı işlemi Starsan içeren sıvı ile (2 Lt yeterli olur) tekrarlayın.

2 ) FIÇIYA AKTARMA

Fermentasyonu biten biramızı fıçıya aktarmak için daha evvel arındırdığımız aktarma sifonunu kullanacağız. Bu işleme geçmeden evvel kullanmadığınız temiz bir spreyli şişeye (camsil şişesi vb olabilir) Starsan içeren arındırıcı sıvı dolduralım. Kovanın kapak kenarlarına bir miktar püskürtelim, ellerimize de bir miktar püskürtüp arındıralım. Kovanın kapağını açarak aktarma sifonunu kova içine koyalım.

AktarmaSifonu

Alüminyum folyo kullanarak kapak ve sifon arasındaki boşluğu her ihtimale karşı kapatalım. Alüminyum folyaya arındırıcı püskürtebilirsiniz. Aktarma sifonunun hortum kısmını fıçının içine koyalım ve yine alüminyum folyo ile kapatalım. Sifonu çekerek aktarma işlemini başlatalım. Bir süre sonra fıçımız dolunca sifondan akışı durduralım.

Aktarma sırasında fıçımızın altında hava kalmaması için aktarmadan evvel fıçıyı CO2 tüpüne bağlayıp 5 psi basınçta CO2 verirseniz CO2 altta kalacağından hava üste çıkacaktır. Bu havayı da fıçı kapağını kapattıktan sonra tahliye vanasını çekerek tahliye ettiğimizde biramız daha uzun ömürlü kalacaktır.

Aktarma işlemi bittikten sonra her ihtimale karşı fıçı kapağına, contasına starsan püskürtelim.  Fıçıyı arındırma yaptıktan sonra durulamadığımız için arındırıcı köpük üste çıkacak belki de taşacaktır, bunun biranıza zararı yoktur. Fıçı kapağını kapatalım. Fıçıda kalan havayı hava tahliye vidasını çekerek boşaltalım. Fıçıyı dinlendirmek ve soğutmak için buzdolabına alalım. CO2 kullanarak karbonize etme işlemini fıçıyı tamamen soğuttuktan sonra yapacağız. Fıçıyı +4 dereceye kadar soğutmamız gerekecektir.

3 ) KARBONİZE ETME

Fıçıladığımız birayı karbonize etmek için force carbonation (hızlı karbonizasyon) denilen yöntem dahil pek çok yöntem mevcuttur. Fıçıladığımız birayı CO2 ile karbonize edeceğimiz gibi şişelemede yaptığımız gibi şeker kullanarak ta karbonize edebiliriz. Şeker kullanarak karbonize edecekseniz şişe hesabı kullanabilirsiniz, bizim uyguladığımız 1 litre için 2 adet küp şeker. (1 Kg içinde 360 adet bulunan şekerlerden). Şeker ile karbonize edecekseniz fıçıyı ortalama 20 derece de en az 1 hafta tutmanız gerekecektir. Daha uzun süre daha lezzetli bira demektir.

CO2 kullanarak karbonize etmek için birayı öncelikle +4 dereceye soğutmak gerekiyor. Soğutmanın temel nedeni CO2 in soğukta daha hızlı ve kolay çözülmesidir. Sıcaklık azaldıkça kullanılması gereken CO2 miktarı azalacaktır. Normal karbonizasyonda fıçının bağlanmasına göre ters bağlama, düz bağlama ve fıçıyı ters çevirmekten oluşan 3 ayrı yöntem kullanılmakta. Force carbonation denilen yöntemde ise fıçının hareket ettirilmek suretiyle CO2 in daha kısa sürede biraya teması ve karışması amaçlanmaktadır.

CO2 karbonizasyon konusu ayrı başlıkta detaylı olarak aktarılacaktır.

NOT: Bu yazıda verilen bilgiler tavsiye amaçlıdır, belirtilen yöntemler tarafımızdan kullanılmakta olup tecrübelerimize göre yazılmıştır.

Bu gönderiyi paylaş