WhatsApp

Cornelius Fıçı Parçaları ve Montajı

Cornelius Fıçı Parçaları ve Montajı

19 LT ve 9.5 LT Cornelius Fıçılar gıda ile ilgili muhtelif alanlarda kullanılmakta.
Bu fıçılardan edindiniz ve temizlemeniz lazım, tüm parçaları söktünüz, nasıl bir araya getireceksiniz? Parçaları neler? Cevabı bu makalede.

Öncelikle Fıçı parçalarını bir araya toplayalım. Fıçı aşağıdaki parçalardan oluşmaktadır.
*Uzun sıvı çubuğu (long liquid dip tube) ve contası (O-ring)
*Kısa gaz çubuğu (short gas dip tube) ve contası (O-ring)
*Fıçı Kapağı (keg lid) ve contası (O-ring)
*Basınç Tahliye Valfi (pressure relief valve) / Kapağın üzerindedir.
*Gaz bağlantı somunu(gas post) ve contası (O-ring)
*Sıvı bağlantı somunu (liquid post) ve contası (O-ring)
*2 Adet küçük supap (poppet valces) / Somunların içine monte edilir.
Toplamda 5 adet conta mevcuttur.

Bu makalede Ball-lock fıçı model alınmıştır, ball-lock fıçıların kullanımı pin-lock olanlara göre çok daha fazladır ve parçaları daha ucuz temin edilebilir. Pin-Lock fıçıların da sistemi genel olarak aynıdır.

Burada önemli nokta aldığınız fıçı kullanılmış bir fıçıysa contalarını yenilenmesidir. Contalar koku ve bakterileri kolay absorbe ettikleri için farklı bir sıvı için kullanılacaksa değiştirilmelidir.

Adımlar;
1) Gerekli ise tüm parçaları temizleyip dezenfekte edin. Kullanılmış fıçıya sahipseniz fıçıyı ve parçaları deterjanlı (gıdaya uygun, kalıntı ve koku bırakmayan deterjan tercih edin) halde bir gece dinlendirin. Tam temizlik açısından contaları çıkardığınızdan emin olun. Gaz ve sıvı çubuklarının contaları kolay çıkmayabilir.

2) Uzun sıvı çubuğunun contasını takarak çubuğu fıçı üzerinde “OUT” yazılı yuvaya takınız. Bu çubuğun eğimli olan alt ucu fıçının ortasında derin kısma denk gelecektir.

3) Kısa gaz çubuğunun contasını takarak fıçı üzerinde “IN” yazılı yuvaya takınız.

4) Gaz bağlantı somunu, sıvı bağlantı somunu ve 2 adet küçük subap contalarını takınız ve subapları somunların içine yerleştiriniz.

5) Gaz bağlantı somunu (kenarında çizgi olan somun) “IN” sıvı bağlantı somununu “OUT” yazılı bölümlere monte ediniz ve anahtar yardımıyla emniyetli şekilde sıkınız.

6) Büyük contayı fıçı kapağına takınız, hava tahliye valfini çevirerek yerine vidalanmasını sağlayınız.

7) Kapağı fıçıya takınız, kapak üzerindeki çubuğa basarak kapağın kapnmasını sağlayınız.

 

DİKKAT! : Fıçılar basınç altında kullanıldığı için bu tip fıçılarla uğraşırken ilk olarak hava tahliye valfini çekerek içindeki havayı alınız, eğer fıçınızda hava varsa ve somunlardan birini sökmeye çalışırsanız somun basınç nedeniyle fırlayıp yaralanmaya neden olabilir.

www.wikihow.com dan derlenmiştir.

Bu gönderiyi paylaş