WhatsApp

Kahvede Yükselen Trend; Nitro Kahve

Kahvede Yükselen Trend; Nitro Kahve

KAHVEDE YÜKSELEN TREND ; NİTRO KAHVE / SOĞUK KAHVE  – FIÇIDAN ÇEŞMEYE SOĞUK KAHVE

Son 1-2 yıldır yurt dışında başlayan ülkemize de yavaş ve sessiz de olsa yayılan yeni  trend Nitro Kahve!
NitroKahve (2)Büyük bir kahve zinciri bu sene Amerika’da Nitro Kahve’yi fıçıda servis etmeye başladı, muhtemelen önümüzdeki süreçte bu zincir ülkemizde de fıçıdan cold brew / Nitro kahve servis etmeye başlayacak. Bununla beraber ülkemizde bu tür servise başlamış olan yenilikçi, butik tarzda kahve dükkanları da mevcut.

Nedir Nitro Kahve ?

Ülkemizde bu konu ile ilgili kaynak bulunmamakta, ancak bildiğimiz butik tarzda yenilikçi bazı coffee shopların Nitro kahve servisine başlamış oldukları. İşin teknik ayrıntısına gireceğiz öncelikle soğuk kahveye yabancı değiliz, kabaca nitro kahve soğuk demlenen (cold brew)  kahvenin fıçıdan çeşme vasıtasıyla nitrojen kullanılarak servis edilmesi  olarak açıklanabilir. Soğuk kahvede ısıtmanın yerini demleme yani zaman alıyor bu da daha kolay içimli kahveye karşılık geliyor. Çok basit anlatımıyla kahvenin öğütülüp belirli oranda soğuk (yada oda sıcaklığında) su ile karıştırılıp demlenmeye bırakılması ve akabinde süzülerek ayrı bir kaba alınması olarak açıklanacak bu süreç  12-24 saat alıyor. Sonrası ise servis kısmına kalıyor.
nitrocover1
Kahve elde edildikten sonra  arzu edilen servis şekline göre karbonize edilerek yada edilmeden nitrojen ile fıçı sistemi vasıtasıyla çeşmeden servis ediliyor. Servis edilme şekli biracıların kullandıkları publarda görebileceğiniz fıçı bira sistemi ile oldukça benzemekte.

NİTRO KAHVE SERVİSİ İÇİN NELER GEREKLİ
Kahvenin hazır olduğunu varsayarak basit bir sistemde aşağıdakiler olmalı

  • SOĞUTMA
  • FIÇI
  • MUSLUK ve KULE
  • TÜP (N2,Co2 yada Karışım)
  • BASINÇ REGÜLATÖRÜ
  • BAĞLANTILAR (Hortum,kelepçe ve adaptörler)

1)SOĞUTMA:
Kahve soğuk servis edileceği için soğutma sistemi gereklidir, bu tezgah altında soğutma dolabı olabileceği gibi kegeratör dediğimiz musluk ve soğutma sisteminin bir arada olduğu soğutucularda  olabilir.
2)FIÇI:
Servis düzeneğine sahip paslanmaz çelik fıçılar basit bir sistemde ağırlıklı olarak kullanılmaktadır.
rIMG_0093_clipped_rev_2
En yaygın kullanılanı Corny Keg denilen Cornelius tip fıçılardır. Bu fıçılar Ball-Lock bağlantı sistemine sahip belli basınçlara dayanıklı fıçılardır.

 

3)MUSLUK VE KULE:
Servis için olmaz ise olmaz aparatlardır. Normal Musluk (bira musluğu), Stotut tipi musluk olmak üzere 2  tarz musluk servis tarzına göre kullanılmaktadır.

birakulesstoutmuslukperlickmuslukbiramuslugu
4)TÜP:
Nitrojen (spectro gıda tipi), Co2 yada Karışım (blend)  tüpler  servis türünüze göre tercih edebileceğiniz tüplerdir.
5)BASINÇ REGÜLATÖRÜ:
Kullanacağınız tüp ve gaz türüne göre Nitrojen yada Co2 regülatörleri kullanmanız gerekir.
6)BAĞLANTILAR :
Cornelius Fıçı sisteminde ball-lock bağlantı adaptörleri kullanmanız gerekir. 10 BAR basınca dayanıklı gaz hortumu ve gıda uyumlu silikon sıvı hortumlar ile paslanmaz bağlantı kelepçeleri kullanmanız gerekecektir.

Kısaca sistemden bahsettikten sonra teknik bilgilere gelebiliriz. Bunları soru cevap olarak başlıklandıralım;

1)SİSTEM PARÇALARI NEREDEN TEMİN EDİLEBİLİR?
Yukarıda belirtilen sistem parçalarının tamamına yakınını www.ficibira.com sitesinde bulabilirsiniz. Bulamadığınız parça ile ilgili ise bilgi@ficibira.com a mail atmanız yeterli.
2) NEDEN CORNELIUS FIÇI?
Cornelius fıçılar diğer fıçılara göre daha kolay kullanımı olduğundan tercih edilmektedir. Bu fıçıların kapakları diğerlerinin aksine özel ekipman gerekmeden elle açılabilmekte ve ekipman gerekmeksizin kolayca temizlenebilmektedirler.
3) BALL-LOCK BAĞLANTI NEDİR?
Fıçılarınızı gaz ve çeşmeye bağlayan bilye kilit sistemine sahip bağlantı adaptörleridir.
4) HANGİ MUSLUK KULLANILMALIDIR?
Kullanacağınız gaz ve servis şekline göre musluk seçimi yapabilirsiniz. Muslukların özellikleri aşağıdaki gibidir;
A)Normal / Geleneksel Musluk
Bira musluğu olarak bilinen bu tip muslukları Nitrojen ile kullanabilirsiniz, bu musluklarda soğuk kahve, buzlu kahve ve nitro kahve sunumu yapabilirsiniz, bu muslukları 4-12 psi basınç ile kullanmanız gerekir.

perlickmusluk

Geleneksel Musluk – Perlick Tarzı

Bu tip muslukları kahve içinde herhangi gaz çözünmeden servis yapmak için kullanmanız gerekir, eğer gaz çözünmüş (karbonize olmuş) ise aşırı köpük ile karşılaşabilirsiniz. Bu tip muslukların akış kontrollü tipleri de bulunmaktadır ve daha iyi bir sunum için tavsiye edilir.
B)Stout Musluk
Piyasalarda bilinen adıyla Guinnness musluğu. Bu tür musluğu kahvenize krema köpüğü vermek isterseniz kullanabilirsiniz. Stout tipi muslukların içinde 5 delikli kısıtlama plakası bulunmaktadır, bu musluklar ileri ve geri olmak üzere 2 yönlü hareket ederler, ileri yönü sıvıyı doldurmak, geri yönü ise gazı sıvıya aktarmak amaçlı kullanılır.

RstoutmuslukR

Stout Musluk

Stout musluklar yüksek basınç ile kullanılmalıdır, 35-40 psi servis basıncı gereklidir. Stout musluğu kullanımında tam randıman (köpük anlamında) almanız için kahvenizin karbonize olması gerekir, genelde nitrojen & Co2 karışım gazı ile kullanım önerilir. Fıçıda karbonize olmuş kahvenin kısa sürede (24 -48 saat)tüketilmesi önerilmektedir.

Bu gönderiyi paylaş